Witamy w PTH

Ostatnie wieści
Advertisement
XII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu

XII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne

Jastrzębia Góra 


Drogie Koleżanki i Koledzy!           
Zgodnie z obietnica, złożoną (może zbyt pochopnie, to się jeszcze okaże) na zebraniu Sekcji Bentologicznej, podczas trwania XI Ogólnopolskich Warsztatów Bentologicznych w Jastrzębiej Górze, przesyłam pierwszy komunikat, dotyczący organizacji naszego kolejnego spotkania. Komunikat ten wysyłam pocztą elektroniczną, a pocztą konwencjonalną – tylko do tych uczestników ostatnich Warsztatów, którzy nie posiadają/nie podali adresu poczty komputerowej. Lista ta, to lista uczestników ostatnich Warsztatów, wzbogacona o listę uczestników spotkania w Mikołajkach i nad Bachotkiem, plus kilka osób spośród uczestników Seminariów Malakolo-gicznych, które, jak mi się wydaje, mogą być zainteresowane problematyką poruszaną na Warsztatach. Zdaje sobie oczywiście sprawę, że lista ta może być niekompletna, stąd moja ogromna prośba o rozpropagowanie informacji o Warsztatach Bentologicznych w swoich środowiskach naukowych – tak, aby umożliwić udział wszystkim zainteresowanym. Komunikat ten, wraz z arkuszem zgłoszeniowym, znajdzie się też na stronie PTH.
Warsztaty są organizowane przez pracowników i doktorantów Zakładu Hydrobiologii Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Andrzej Kołodziejczyk
SPRAWOZDANIE

W dniach 12-14 maja b. r. odbyły się w Giżycku, w Międzynarodowym Ośrodku Żeglarskim „ALMATUR” nad jeziorem Kisajno, XII Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne. Wzięła w nich udział rekordowa liczba uczestników – 64 osoby (w tym 3 osoby towarzyszące). Na zjeździe wygłoszono 2 referaty plenarne, 19 komunikatów i zaprezentowano 24 plakaty – po raz pierwszy chyba żadne ze zgłoszonych wystąpień nie zostało odwołane. Odbyły się też, i cieszyły się dużym zainteresowaniem, oba zapowiedziane zajęcia „warsztatowe” – poświęcone próbom wprowadzenia do oceny stanu ekologicznego jezior metod opartych na analizie makrobentosu, zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz eksploracyjnym metodom analizy numerycznej, wykorzystywanym w badaniach ekologii bentosu i w monitoringu biologicznym (dr Paweł Koperski, Zakład Hydrobiologii UW i mgr Małgorzata Gołub, Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa), oraz zastosowaniu markerów molekularnych w badaniach bentosu (mgr Tomasz Brzeziński, ZH UW). Na Zebraniu Sekcji Bentologicznej dyskutowano po raz kolejny sprawę biuletynu Sekcji, „DNO”, oraz ustalono, że kolejne, 13. Warsztaty organizować będzie Ośrodek Krakowski (a personalnie – głównie dr Małgorzata Kłonowska-Olejnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego) w maju 2006 r. w Gorcach. Na zakończenie Warsztatów odbyło się zapowiedziane ognisko, natomiast zła pogoda pokrzyżowała organizatorom plany wycieczkowe – wielu uczestników wyjechało już w piątek po południu i ostatecznie tylko niewielka grupka wybrała się do Twierdzy Boyen. Natomiast liczniejsza, zachęcona nagłą poprawą pogody skorzystała z oferty właściciela Ośrodka i wybrała się dwoma jachtami na rejs po jeziorze; sądząc po minach uczestników po powrocie – nad wyraz udany.
A szczegółowe sprawozdanie z tegorocznych Warsztatów zobowiązał się napisać do „Wiadomości Ekologicznych” Mirosław Grużewski (Muzeum Przyrody w Drozdowie).

KOMUNIKAT nr 3
Szanowni Uczestnicy Warsztatów!
To już ostania wiadomość przed nieodległym spotkaniem. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, będziemy oczekiwać na Was w środę, od godziny 17-tej w Ośrodku Żeglarskim „ALMATUR”, i w czwartek, od 8 do 10-tej. Oznakowany samochód terenowy Zakładu Hydrobiologii będzie służył pomocą tym, którzy dotrą do Giżycka pociągiem lub autobusem (obie stacje sąsiadują ze sobą) i nie będą mieli siły lub ochoty na co najmniej trzykilometrowy spacer. Na wszelki wypadek podaję numer mojego telefonu: 0-608-635-209
W załącznikach znajduje się plan miasta z zaznaczonymi dworcami i Ośrodkiem, program Warsztatów oraz (zdawano mi o to pytania) informacja, autorstwa Tomasza Brzezińskiego, na temat technicznej strony prezentacji multimedialnej.
Do rychłego spotkania,
Andrzej Kołodziejczyk wraz z Zespołem
 
P.S. Przypominam, że Giżycko leży blisko polskiego „bieguna zimna”, a prognozy pogody na przyszły tydzień nie są, niestety, zbyt optymistyczne.....

KOMUNIKAT nr 2
Szanowni Uczestnicy Dwunastych Ogólnopolskich Warsztatów Bentologicznych! Komunikat wysyłam ze znacznym opóźnieniem, gdyż chciałem przed tym otrzymać komplet streszczeń.
Wydaje się, że pod względem liczby zgłoszeń pobity został rekord; 60 uczestników, 5 osób towarzyszących i 5 osób z komitetu Organizacyjnego. Pomimo tak dużej liczby zgłoszonych osób, staraliśmy się spełnić wszelkie sugestie Uczestników odnośnie noclegów, zwracając też uwagę na sugerowane przez nich ceny; mam nadzieję, że, uwzględniając „żeglarski” standard Ośrodka, udało nam się spełnić większość z nich.
Otrzymałem streszczenia 2 referatów,18 komunikatów i 23 plakatów. Obecnie trwają prace redakcyjne; zaszła konieczność wprowadzenia do części przysłanych tekstów poprawek (niektórzy Autorzy przekroczyli, nawet znacznie, limit 600 słów, cytowali literaturę, umieszczali nadmiar zbędnych danych liczbowych, itp.). Jednocześnie bardzo proszę o nie nadsyłanie już żadnych nowych wersji streszczeń, gdyż zmusiłoby to redaktorów tomiku (Pawła Koperskiego i mnie) do powtarzania w nieskończoność redagowania tych samych tekstów. Być może, po przeczytaniu wszystkich tekstów, zgodnie z informacją podaną w Komunikacie nr 1, w kilku przypadkach zaproponujemy Autorom przygotowanie plakatów zamiast wystąpień ustnych. Decyzję taką podejmiemy w ciągu bieżącego tygodnia.
Przypominam osobom, które nie zdążyły jeszcze wpłacić wpisowego, że Organizatorzy nie mogą przyjmować gotówki w czasie Warsztatów, gdyż nie mają żadnej możliwości wystawiania faktur na miejscu; faktury za wpisowe wpłacone na konto PTH zostaną przygotowane przed Warsztatami przez Księgową Towarzystwa i wręczone uczestnikom.
Ponieważ różne instytucje stosują odmienne kryteria rozliczania delegacji, bardzo proszę wszystkich Uczestników o informację, jakiego typu fakturę chcą otrzymać (za pełny koszt pobytu bez wyszczególnienia kosztów noclegu i wyżywienia; z wyszczególnieniem kosztów noclegu i wyżywienia; osobno za noclegi i wyżywienie).
Rejestracja Uczestników odbywać się będzie w Ośrodku „ALMATUR” w dniu 11 maja (środa) od godziny 17-tej, oraz w dniu 12 maja (czwartek) od godziny 8 do godziny 10. Otwarcie Warsztatów przewidziane jest na godzinę 1000. Posiłki rozpoczynają się od śniadania w dniu 12 maja.
Na osoby, które przyjadą do Giżycka pociągiem lub autobusem (oba dworce znajdują się obok siebie) oczekiwać będzie samochód Zakładu Hydrobiologii UW (terenowy, oznakowany).
Ponieważ zapowiedziane zajęcia „warsztatowe” mogą przyjąć ograniczona liczbę uczestników , a będą się odbywać równolegle, bardzo proszę o wstępne zadeklarowanie, w którym spośród niżej wymienionych zajęć chcieliby Państwo uczestniczyć. Przypominam, że ostatecznie będą to zajęcia poświęcone:
A. próbom wprowadzenia do oceny stanu ekologicznego jezior metod opartych na analizie makrobentosu, zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej (mgr Małgorzata Gołub –Instytut Ochrony Środowiska, Warszawa) oraz eksploracyjnym metodom analizy numerycznej, wykorzystywanym w badaniach ekologii bentosu i w monitoringu biologicznym (dr Paweł Koperski, ZH UW i mgr Małgorzata Gołub).
B. zastosowaniu markerów molekularnych w badaniach bentosu (mgr Tomasz Brzeziński, ZH UW).
Proponowany czas trwania zajęć warsztatowych – 3 godziny.
Spotkanie towarzyskie przy ognisku odbędzie się 13 maja (w piątek). Wybór trasy sobotniej wycieczki (twierdza Boyen lub „Łabędzi Szlak”) nastąpi już na miejscu, zależnie od panującej w tych dniach pogody.
Następny komunikat, który otrzymają Państwo w pierwszych dniach maja, zawierać będzie szczegółowy program Warsztatów, mapę okolicy i informacje o rozkładzie jazdy pociągów i autobusów do Giżycka z większych miast.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Andrzej Kołodziejczyk
21 kwietnia 2005 r.

KOMUNIKAT nr 1
 
Dwunaste Ogólnopolskie Warsztaty Bentologiczne odbędą się w Ośrodku Żeglarskim „ALMATUR” w Giżycku, nad jeziorem Kisajno, w dniach 12-14 maja 2004 roku. W ramach Warsztatów przewidziane są prezentacje ustne (zamówione referaty plenarne - 30 minut, komunikaty – 15 minut) oraz sesja plakatowa. Chcemy także przeprowadzić zajęcia praktyczne, poświęcone:
eksploracyjnym metodom analizy numerycznej, wykorzystywanym w badaniach ekologii bentosu i w monitoringu biologicznym (dr Paweł Koperski, ZH UW i mgr Małgorzata Gołub, Instytut Kształtowania Środowiska, Warszawa);
próbom wprowadzenia do oceny stanu ekologicznego jezior, metod opartych na analizie makrobentosu, zgodnie z wymogami Ramowej Dyrektywy Wodnej (dr Hanna Soszka i mgr Małgorzata Gołub – IKŚ;
zastosowaniu markerów molekularnych w badaniach bentosu (mgr Tomasz Brzeziński, ZH UW).
Celem Organizatorów jest powrót, w pewnym oczywiście stopniu, do formuły „warsztatowej”, która ostatnio uległa redukcji na korzyść licznych wystąpień. Dlatego Komitet Organizacyjny prosi Szanownych Uczestników, aby jako komunikaty zgłaszali pozycje nawet nie w pełni jeszcze opracowane, projekty itp., ale - dające szanse na interesującą dyskusję. Natomiast wszelkie w pełni dopracowane i „zamknięte” wyniki proponujemy prezentować w postaci plakatów. Komitet Organizacyjny zastrzega sobie możliwość proponowania Autorom przesunięcia ich wystąpienia do właściwszej, naszym zdaniem, kategorii.

Termin zgłaszania udziału w Warsztatach upływa 15 lutego, a wpłacania wpisowego – 15 marca. Piętnasty kwietnia to absolutnie ostateczny termin nadsyłania streszczeń!

Wysokość wpisowego została ustalona na:
pracownicy i doktoranci 90,00  zł
studenci 70,00  zł
emeryci 00,00 zł
           
Wpisowe prosimy przesyłać na konto:
Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne
Millenium BIG Bank Gdański S.A.
12 1160 2202 00000000-2937-6650
koniecznie z dopiskiem: Warsztaty Bentologiczne
 
Koszt noclegów w Ośrodku Żeglarskim „ALMATUR” wynosi:
drewniane domki typu „Brda”, bez ogrzewania i bieżącej wody, sanitariaty w odległości ok. 50 m, pokoje 1, 2 i 3 osobowe 25 zł od osoby za noc (przy 3 noclegach po 20 zł)
pozostałe pokoje w murowanych pawilonach, cena za 1 nocleg
pokoje 2 osobowe z umywalką, sanitariaty na korytarzu - 30 zł od osoby
pokoje 4 osobowe z łazienką - 40 zł od osoby
pokoje 3 osobowe z łazienką - 50 zł od osoby
pokoje 2 osobowe, po 2 ze wspólna łazienką - 50 zł od osoby
pokoje 1 osobowe z łazienką - 80 zł za pokój
pokoje 2 osobowe (z możliwością wstawienia dostawki), z łazienką, wysoki standard - 150 zł za pokój
 
Koszt całodziennego wyżywienia wynosi 39 zł. Jednocześnie uprzedzam, że w Ośrodku nie ma zapewnionej możliwości samodzielnego przygotowywania posiłków i jest on położony na peryferiach miasta (zakupy).
W Ośrodku istnieje możliwość wypożyczenia jachtów żaglowych, kajaków i łodzi wiosłowych, a także korzystania z siłowni i sauny (dla Uczestników Warsztatów bezpłatnie).
Na terenie Ośrodka znajduje się też kawiarenka. Okolica jest atrakcyjna turystycznie (twierdza Boyen, „Łabędzi Szlak”, Sztynort, „Wilczy Szaniec”, Święta Lipka). Planowane są: 1) wycieczka w jedno/dwa z tych miejsc (informacje umieścimy w kolejnym komunikacie); 2) ognisko.

Streszczenia komunikatów i plakatów, ograniczone 600 słów (czcionka Times New Roman, wysokość czcionki 12 punktów), bez rysunków, tabel i spisu literatury, proszę przesyłać w formie elektronicznej, e-mailem lub pocztą konwencjonalną, zapisane na dyskietce, w formacie MS Word 97, MS Word 2000 lub RTF. Proszę o nie wprowadzanie w druku żadnych wyróżnień (wytłuszczenia, kursywa, podkreślenia itp.); dokona tego Komitet Redakcyjny, który zastrzega też sobie możliwość wnoszenia poprawek redakcyjnych. Na stronie proszę o mieszczenie, kolejno:
tytułu wystąpienia
imienia i nazwiska autora (autorów)
pełnej nazwy instytucji
adresu instytucji
adresu poczty elektronicznej
Każdy z P.T. Uczestników może zgłosić jedną prezentację oraz być współautorem innej prezentacji.
 
Kolejny komunikat prześlemy w na przełomie lutego i marca do osób, które przyślą zgłoszenia na Warsztaty.
Z serdecznymi pozdrowieniami,
Komitet Organizacyjny
Andrzej Kołodziejczyk (przewodniczący)
Anna Bednarska
Tomasz Brzeziński
Paweł Koperski
Ewa Rygielska


 
STRESZCZENIA