Szanowni Państwo

14 września 2020 r. zostało opublikowane stanowisko przygotowane przez Amerykańskie Towarzystwo Rybackie (American Fisheries Society) dotyczące ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych.

Stanowisko zostało wypracowane we współpracy blisko 110 towarzystw naukowych na świecie reprezentujących 80 000 naukowców zajmujących się problematyką wodną.

Europejska Federacja Nauk o Wodach Słodkich zrzeszająca prawie 5000 naukowców z krajów europejskich i z którą zrzeszone jest Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne, uczestniczyła aktywnie w przygotowywaniu stanowiska. PTH poparło to stanowisko.

Towarzystwa naukowe wzywają do drastycznego ograniczenia globalnej emisji gazów cieplarnianych, aby uniknąć katastrofalnego wpływu zmiany klimatu spowodowanej przez działalność człowieka na ekosystemy wodne tak ważne dla ludzkości. Naukowcy przewidują katastrofalne skutki tych zmian dla ekosystemów wodnych oraz zdrowia ludzkiego i gospodarki światowej, o ile nie zostaną podjęte pilne działania w celu zmniejszenia emisji.

hhttps://climate.fisheries.org/world-climate-statement/

Prosimy o przekazanie Członkom Oddziałów oraz Współpracownikom tej wiadomości wraz z załącznikami zawierającymi pełne stanowisko AFS wraz z listą popierających towarzystw naukowych oraz informację prasową.  Będzie nam również miło, jeśli udostępnią je Państwo, oczywiście jeśli sobie Państwo tego życzą, za pośrednictwem osobistych i instytucjonalnych sieci społecznościowych i w mediach naukowych.

Dziękuję za zainteresowanie i poparcie

Dr hab. Iwona Jasser, prof. UW

Prezes Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego

Ul. Żwirki i Wigury 101, 02-089 Warszawa