Uprzejmie informujemy, że podczas Międzynarodowego Sympozjum  „Plants in hydrosystems: from functional ecology to weed research” w sierpniu 2012 w Poznaniu pojawiła się inicjatywa zawiązania krajowego forum wymiany informacji na temat roślin wodnych i ich roli w ekosystemach. Pomysł ten został następnie przedstawiony na forum XXII Zjazdu Hydrobiologów Polskich w Krakowie jako inicjatywa stworzenia „Sekcji problemowej ds. makrofitów w ramach Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego".
Zgodnie z Regulaminem Sekcji Problemowych PTH celem sekcji będzie:
1. skupianie i zintegrowanie polskich hydrobiologów zainteresowanych tą grupą organizmów, organizowanie w różnych ośrodkach dorocznych sympozjów, konferencji lub wycieczek naukowych poświęconych aktualnym zagadnieniom teoretycznym i praktycznym;
2. gromadzenie informacji, tworzenie baz danych;
3. propagowanie dorobku naukowego członków sekcji;
4. inicjowanie i uczestniczenie w pracach naukowych, szkoleniowych, organizacyjnych,
wydawniczych, doradczych lub o charakterze ekspertyz;
 5. utrzymywanie kontaktu z nauką światową przez współpracę z innymi towarzystwami
 naukowymi i instytucjami krajowymi, zagranicznymi i międzynarodowymi.
Planujemy pierwsze spotkanie założycielskie Sekcji w formie konferencji warsztatowej w czerwcu 2013 r. – szczegóły w komunikacie nr 1. Bardzo prosimy o rozpowszechnienie informacji na ten temat wśród członków Towarzystwa.
Będziemy wdzięczni za zgłaszanie wszelkich propozycji dotyczących działalności sekcji, jej nazwy itp. Do czasu planowanego spotkania i wyborów Zarządu Sekcji wszystkie informacje prosimy przesyłać pod  adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W imieniu grupy inicjatywnej:
Przew. Zarządu Oddziału PTH w Poznaniu
dr Ryszard Piotrowicz