III Warsztaty Sekcji Makrofitowej PTH
"Makrofity w monitoringu ekosystemów wodnych - potrzeba zmian?"
Warszawa, 5-6 września 2019 r.

II KOMUNIKAT

Zarząd Sekcji Makrofitowej Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy mają przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie w formie minikonferencji na temat roli makrofitów w ocenie stanu siedlisk wodnych oraz stanu ekologicznego wód. Dwudniowy program spotkania obejmuje cztery sesje referatowe oraz przewiduje obszerną dyskusję, na którą bardzo liczymy. Wnioski wypracowane podczas spotkania zostaną przekazane do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, organu odpowiedzialnego m.in. za prowadzenie państwowego monitoringu wód zgodnego z Dyrektywą Siedliskową oraz Ramową Dyrektywą Wodną. Autorom wystąpień oferujemy możliwość przygotowania pełnych tekstów referatów i opublikowania ich w formie artykułów w języku angielskim w instytutowym czasopiśmie „Environmental Protection and Natural Resources” (więcej informacji pod adresem).
Przyjętą przez organizatorów formuła spotkania zakłada ograniczenie kosztów do niezbędnego minimum – stąd brak wpisowego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Ochrony Środowiska – PIB w Warszawie przy ul. Kolektorskiej 4 na Marymoncie (więcej informacji organizacyjnych pod adresem).
Zgłoszenia uczestnictwa można jeszcze nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - ostateczny termin zgłoszeń to  15 sierpnia 2019.  

Liczymy na Państwa aktywną obecność.
Do zobaczenia we wrześniu w Warszawie.

W imieniu Sekcji Makrofitowej
Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
dr Ryszard Piotrowicz
W imieniu Instytutu Ochrony Środowiska – PIB
dr hab. Agnieszka Kolada

Szanowni Państwo,
W trakcie spotkania Sekcji Makrofitowej PTH podczas ostatniego Zjazdu Hydrobiologów we Wrocławiu wskazywano na potrzebę podjęcia w gronie hydrobotaników i ekologów wód dyskusji na temat metod monitoringu wód z wykorzystaniem makrofitów zgodnie z RDW i Dyrektywą Siedliskową UE. Po dwóch cyklach monitoringowych siedlisk sieci Natura2000 wielu ekspertów ma swoje spostrzeżenia i obserwacje, włącznie z tym co warto i trzeba zmienić. Istotny jest też problem powiązań Dyrektywy Siedliskowej i RDW. A może mają Państwo swoje spostrzeżenia, które rzucają nowe światło na problem funkcjonowania siedlisk wodnych i sposobu ich badania? Na te pytania chcielibyśmy spróbować znaleźć odpowiedzi w trakcie naszych warsztatów. Spotkanie winno się zakończyć wypracowaniem stanowiska lub sugestii dla decydentów w sprawie ewentualnych zmian w metodach monitoringu. Warsztaty będą miały miejsce w Warszawie w dniach 5-6 września 2019 r. Gospodarzem spotkania będzie Zakład Ochrony Wód IOŚ – PIB, którego pracownicy są aktywnie zaangażowani w koordynację i nadzór merytoryczny nad monitoringiem wód i siedlisk wodnych.
Proponujemy spotkanie w formie minikonferencji, gdzie jesteście Państwo zaproszeni do wygłoszenia krótkich referatów i podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i uwagami w kwestii metod i sposobu prowadzenia monitoringu wód i siedlisk wodnych w zakresie makrofitów. Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu prosimy o przesłanie do końca kwietnia b.r. wstępnego zgłoszenia uczestnictwa, tematu wystąpienia oraz danych kontaktowych na adres - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Szczegóły organizacyjne zostaną podane po zebraniu wstępnych zgłoszeń – organizatorzy będą dążyć do zminimalizowania kosztów uczestnictwa! Do osób zainteresowanych wysłany zostanie w maju b.r. Komunikat nr 2 - z bliższymi informacjami organizacyjnymi.
Serdecznie zapraszamy!

W imieniu Zarządu Sekcji Makrofitowej
Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
dr Ryszard Piotrowicz