Co nowego?
Aplikacja jest dostępna po skopiowaniu linku: https://arcg.is/0jqvCn lub zeskanowaniu kodu QR.
Jest ona przeznaczona do oznaczania zbiorników wodnych, w których stwierdzono zakwit. Uzyskane informacje zostaną wykorzystane do analizy zebranych danych, częstotliwości „kwitnienia” zbiorników wodnych i rozmieszczenia tych zbiorników na terytorium Polski i Litwy.
Serdecznie zachęcamy do pobrania aplikacji i zaznaczania zakwitów wody!
Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, The Natural Research Centre na Litwie oraz innymi partnerami litewskimi wdraża program Unii Europejskiej dotyczący polityki ochrony środowiska i klimatu (LIFE) „GLONY - usługi ekologiczne ekosystemu wodnego oparte na gospodarce” (akronim AlgaeService for LIFE, nr LIFE17 ENV / LT / 000407). Działania w ramach projektu mają na celu zapewnienie dobrego stanu ekologicznego części wód powierzchniowych, ograniczenie dopływu związków azotu i fosforu do zbiorników wodnych, eliminację substancji toksycznych produkowanych przez glony oraz przyczynią się do poprawy jakości życia ludzi. Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronach www.algaeservice.gamtostyrimai.lt , https://algaeservice.gamtostyrimai.lt/pl/
III Warsztaty Sekcji Makrofitowej PTH
"Makrofity w monitoringu ekosystemów wodnych - potrzeba zmian?"
Warszawa, 5-6 września 2019 r.
II KOMUNIKAT
Zarząd Sekcji Makrofitowej Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy mają przyjemność zaprosić Państwa na spotkanie w formie minikonferencji na temat roli makrofitów w ocenie stanu siedlisk wodnych oraz stanu ekologicznego wód. Dwudniowy program spotkania obejmuje cztery sesje referatowe oraz przewiduje obszerną dyskusję, na którą bardzo liczymy. Wnioski wypracowane podczas spotkania zostaną przekazane do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, organu odpowiedzialnego m.in. za prowadzenie państwowego monitoringu wód zgodnego z Dyrektywą Siedliskową oraz Ramową Dyrektywą Wodną. Autorom wystąpień oferujemy możliwość przygotowania pełnych tekstów referatów i opublikowania ich w formie artykułów w języku angielskim w instytutowym czasopiśmie „Environmental Protection and Natural Resources” (więcej informacji pod adresem).
Przyjętą przez organizatorów formuła spotkania zakłada ograniczenie kosztów do niezbędnego minimum – stąd brak wpisowego. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Instytutu Ochrony Środowiska – PIB w Warszawie przy ul. Kolektorskiej 4 na Marymoncie (więcej informacji organizacyjnych pod adresem).
Zgłoszenia uczestnictwa można jeszcze nadsyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. - ostateczny termin zgłoszeń to 15 sierpnia 2019.
Liczymy na Państwa aktywną obecność.
Do zobaczenia we wrześniu w Warszawie.
W imieniu Sekcji Makrofitowej
Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego
dr Ryszard Piotrowicz
W imieniu Instytutu Ochrony Środowiska – PIB
dr hab. Agnieszka Kolada
International Society of Limnology
2019 Tonolli Award
FOR STUDENTS FROM DEVELOPING COUNTRIES
This is a call for applications for research grants of USD 1000 to USD 1500 from the Tonolli Fund. The objective of this fund is to support students of developing countries who are working toward post-graduate degrees (MS, MSc, PhD) in the field of limnology.
Students from all developing countries can apply as long as they are SIL members, or will have to become members if they are not.
For more information about the award and how to apply, visit the SIL website here.
The deadline for applications is May 30, 2019.
Dear friends and colleagues,
On behalf of SEFS11 organizing team, I am forwarding the SEFS11 Newsletter containing important SEFS11 updates (see below). Please keep checking our website http://www.sefs11.biol.pmf.hr/ for all further updates and deadlines regarding SEFS11. Also, we invite you to subscribe to our mailing list (if you are not yet a member) – click on “Subscribe to our mailing list” at http://www.sefs11.biol.pmf.hr/ .
Looking forward to meeting you in Zagreb!
Best regards,
Mirela
Kolejna, już 11 konferencja SEFS odbędzie się w Zagrzebiu w dniach 30 czerwca – 5 lipca 2019 roku. Strona internetowa już działa i można się już rejestrować i wysyłać abstrakty.
W czasie konferencji SEFS konkurs na najlepszą prezentację młodego naukowca. Będzie ona nagrodzona dyplomem oraz zwolnieniem młodego naukowca z ze składki członkowskiej w towarzystwie naukowym w swoim kraju stowarzyszonym w EFFS – czyli w naszym przypadku ze składki członkowskiej PTH.
Przypominamy o międzynarodowej konferencji o toksycznych cyjanobakteriach. 11 Konferencja ICTC odbędzie się w w dniach 5-10 maja 2019 w Krakowie.
Drugi komunikat jest dostępny na stronie konferencji: http://ictc11.org
ICTC 11 – Międzynarodowa Konferencja na temat toksycznych Cyanobacteria, Kraków 2019 (International Conference on Toxic Cyanobacteria)
W imieniu Komitetu Organizacyjnego serdecznie zapraszamy na 11. Międzynarodową Konferencję na temat Toksycznych Cyjanobakterii, która odbędzie się w Krakowie w dniach 5-10 maja 2019 roku. Polskie Towarzystwo Hydrobiologiczne jest partnerem tej konferencji. Międzynarodowa konferencja na temat toksycznych Cyanobacteria jest szczytem społeczności międzynarodowej odbywającym się co trzy lata i skupiającym się na badaniu cyjanotoksyn i toksycznych cyjanobakterii. Polska została wybrana na miejsce kolejnego ICTC przez uczestników konferencji w Wuhan w 2016 r. Pięciodniowe wydarzenie w Krakowie obejmuje sesje interaktywne i panele dyskusyjne, które promują aktywną wymianę naukową i komunikację między naukowcami i studentami.
Czytaj więcej: Międzynarodowa Konferencja na temat toksycznych Cyanobacteria, Kraków 2019